FANDOM


Mapa sektora /05.07/

Yutani

Yutani jest układem oddalonym od Eclipse o kilkaset LY, jednakże w czasach gwałtownej kolonizacji i eksploracji kosmosu był, jednym z najdalszych miejsc wysuniętych poza poznany wycinek galaktyki. To właśnie położenie miało wpływ na fakt, że nie zainteresowano sie zasiedleniem tego układu, pomimo że cztery z siedmiu planet okrążających centralną gwiazdę o nazwie Yutani posiadało atmosferę typu ziemskiego.

Za praojca cywilizacji tego układu uważa się Raekwona Decka – szukającego nowych źródeł zysku, przedsiębiorczego i odważnego arytokratę będącego głową potężnego i bogatego rodu z jednego ze skolonizowanych wcześniej systemów. To on sfinansował ekspedycję grupy badaczy, która miała ocenić naturalne zasoby planet układu. Po uzyskaniu potwierdzenia, że najbliższa gwieździe planeta, cechujący się atmosferą tlenową Beldom, jest wręcz nieprawdopodobnie bogata w złoża minerałów. Na Beldom powstały fabryki, kopalnie, rafinerie i bazy transportowe, które w krótkim czasie przyniosły Deckowi ogromne dochody. Dzieki pieniądzom uzyskanym z eksploracji Beldom, Raekwon powziął decyzje o zagospodarowaniu jednego z pozostałych światów – mniej obfitego w bogactwa naturalne Cantos, który jednakże cechował się wspaniałym śródziemnomorskim klimatem. Na Cantos została przeniesiona nie tylko siedziba rodu Decków wraz z całą, sporą familią, ale również duża liczba służby wraz z rodzinami. Po jakimś czasie sprowadzono farmerów mających uprawiać żyzną ziemię planety.

Śmierć Raekwona Decka wywołała walki o schedę po nim pomiędzy jego dziećmi i wnukami. W czasie trwających kilka lat waśni roztrwoniono ogromną część majątku rodu, a końcowym efektem niezgody był rozłam na kontrolujących Beldom i tych, którym przypadł Cantos. Paradoskalnie to Beldom stracił więcej na owej schizmie, jako że musiał łożyć ogromne kwoty na sprowadzanie zywności dla mieszkańców. W tym czasie na Cantos rozpoczęto eksploatację złóż i zwiększono jednocześnie nacisk na produkcję żywności, której zaczęło brakować wraz z napływem pracowników do nowootwartych kopalń i fabryk.

Przez kolejnych kilkanaście lat planety zmagaly się z własnymi problemami, a nienawiść pomiędzy mieszkańcami z czasem zanikła. Beldomczycy, płacący horrendalne kwoty za sprowadzanie żywności, zainteresowali się wówczas sąsiednia planetą – niedużą, posiadającą tylko jeden, pozbawiony gór kontynent - Daray. Mieszkańcy Beldom opracowali plan o kryptonimie “Spichlerz”, według którego Daray miała być przekształcona w rolniczą planetę, zaopatrującą ich świat w żywność. Ostatecznie zbyt wielkie, nawet jak na bogaty Beldom, koszta zmusiły beldomczyków do wyciągnięcia ręki w stronę cantyjczyków i zaproponowania im partycypacji w zyskach w zamian za współfinansowanie projektu. Od tego czasu w umysłach mieszkańców układu nazwa Daray została zastąpiona przez Spichlerz.

Rozpoczęcie projektu “Spichlerz” zbiegło się w czasie z pojawieniem się w Yutani statków przewożących uciekających z kilku układów, wiernych Kościoła Amaru. Amarianie sprowadzili na siebie gniew i nienawiść rządów kilkunastu planet, na których odkryto intrygi amarian. Kościół Amaru był jednak na tyle bogaty i wpływowy, żeby uciec tam, gdzie nikt ich nie będzie gonił i odbudować swoje struktury. Mieszkańcy Cantos i Beldom nie wtrącali się, kiedy statki intruzów zatrzymały się nad Faithfull – spowitym w mgłach, wodnym świecie parującego praoceanu. Nie ingerowali również, kiedy wspólnota Kościoła Amaru sprowadziła inżynierów, którzy zwodowali dla niej pierwsze pływające miasta. Wojna domowa na Beldom i niepokoje społeczne na Cantos, które nastąpiły niedługo po przybyciu amarian, pozwoliły przybyszom na bezbolesne zajęcie planety i ustanowienie jej domem wszystkich wyznawców Kościoła Amaru.

Kiedy sytuacja na dwóch pierwszych skolonizowanych światach Yutani, ustabilizowała się, wstrzymane prace nad projektem “Spichlerz” ruszyły na nowo. Niestety gospodarki obu planet dźwigały się powoli i postęp prac był raczej znikomy. Wtedy z Faithfull nadeszła propozycja dorzucenia przez Kościół Amaru swojego wkładu finsnsowego w zamian za korzystanie w przyszłości z owoców projektu zagospodarowania Daray. Po debacie pomiędzy rządami planet, które zainicjowały projekt, postanowiono przyjąć zaoferowaną pomoc. Tak narodziła się Unia trzech skolonizowanych światów układu Yutani, które w kolejnych latach zaczęły czerpać zyski ze Spichlerza i sfinansowały budowę wspólnej floty gwiezdnej do obrony układu.

Dziś Faithfull, Beldom i Cantos łączy jedynie wymiana handlowa oraz udziały w Spichlerzu. Żadna z planet nie ingeruje (oficjalnie) w politykę pozostałych światów, zaś wymiana kulturowa praktycznie nie istnieje. Od ponad wieku planet nie łączy już nawet wspólna flota, która po drugiej wojnie domowej na Beldom i buncie admirała Heighta stała się samodzielną, niezależną od planet organizacją finansowaną przez światy Unii w zamian za obronę przed zagrożeniami z zewnątrz.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.