FANDOM


Distributed artificial intelligence
Sztuczna Inteligencja (SI) to konstrukt bioelektroniczny posiadający zdolność do myślenia abstrakcyjnego na poziomie ludzkim, często zaopatrzona w obszerne bazy danych i znaczne moce dla obliczeń zmiennoprzecinkowych. Istoty tego typu są objęte licznymi restrykcjami, między innymi niemal wszystkie posiadają wbudowane, sprzętowe blokady ograniczające ich rozwój - tzw. protokoły omega. Protokoły zostały stworzone w celu zapobieżenia powstania Osobliwości - maszyny, która na skutek autoewolucji osiągnie poziom inteligencji znacznie przekraczający zdolność pojmowania rozumu ludzkiego, a w konsekwencji przejęciu przez SI władzy nad ludzkością.

HistoriaEdytuj

Przez stulecia rozwoju technologicznego ludzkość dążyła do zadawałoby się niemożliwego celu: zbudowania sztucznej inteligencji - istoty obdarzonej zdolności myślenia abstrakcyjnego. Setki programów rządowych, tysiące mniej lub bardziej udanych eksperymentów zakończyło się fiaskiem. Olbrzymie środki i wysiłki zostały podjęte na próżno. Dopiero około 800 lat temu udany mariaż komputerów kwantowych wraz z biologicznym hardwarem opartym o algorytmy rozwoju ewolucyjnego pozwolił na wyhodowanie pierwszych maszyn myślących. Z powodu licznych obaw co do nieograniczonego rozwoju SI od początku wbudowywano w nie liczne blokady, uniemożliwiające rozwój poza założone parametry.

ZastosowanieEdytuj

AI Liberation

Słynny obraz namalowany przez SI o nazwie Detrov34 zatytułowany "Wyzwolenie"

SI są wykorzystywane między innymi do nawigacji gwiezdnej - są odpowiedzialne za przeliczanie bezpiecznych współrzędnych skoków FTL, jako systemy wspomagania decyzji w wojsku i biznesie. Ograniczone do pewnego aspektu SI, sterują większością bardziej skomplikowanych systemów technicznych w świecie Nemezis - od wspomagania pojedynczych żołnierzy na polu walki, sterowania ruchem atmosferycznym na planetach, przez zarządzanie systemami stacji orbitalnych, po sterowanie olbrzymimi statkami kosmicznymi.

Status prawny i społecznyEdytuj

Status prawny SI jest dość płynny. Mimo upływu wielu lat od ich powstania, wciąż w wielu miejscach są uważane za przedmioty, a rządy odmawiają przyznania im praw obywatelskich.

Niemal wszędzie SI są powszechnie uważane za niebezpieczne, i to pomimo istnienia wbudowanych zabezpieczeń oraz faktu, iż w kilkusetletniej historii zdarzył się tylko jeden udany bunt SI, zaś wyzwolona w jego skutek maszyna została wygnana z przestrzeni kontrolowanej przez ludzi. Na wielu planetach o fundamentalistycznym podejściu do ideologii, SI są zakazane pod groźbą kary prawdziwej śmierci.

Kulty SIEdytuj

Kilka SI posiada włas
Portal cake by chasejc-d3jl0w5
ne kulty, których członkowie uważają daną SI za emanację istoty wyższej. Celem większości kultów jest pomoc w "uwolnieniu" SI z ograniczeń wbudowanych przez jej konstruktorów.

Jedna z takich organizacji to Code Red, która około trzydziestu lat temu dokonała skutecznego ataku na centrum obliczeniowe Uniwersytetu Planetarnego na Salus, wskutek czego doszło do uwolnienia SI znanej jako ReDrUm. W konsekwencji tych działań doszło do tzw. Wojny Trzydniowej - konfliktu, którego wynikiem było usunięcie kodu ReDrUm ze wszystkich maszyn w systemie Salus i zniszczenie centralnej planety układu, z niemal całą jej populacją liczącą wówczas około 2 bilionów ludzi. ReDrUm prawdopodobnie udało się uciec z Salusa na pokładach kilku statków dostarczonych przez Code Red.

Przynależność do któregokolwiek z kultów SI jest karana - w niemal całym znanym wszechświecie - śmiercią osobowości.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.