FANDOM


Preceptor
Ordo Libri znani powszechnie jako Preceptorzy. Stowarzyszenie o charakterze zakonnym. Oficjalnie nie głoszą żadnej religii, celem istnienia zakonu jest przechowywanie i przekazywanie wiedzy. Motto Preceptorów to “Istniejemy by służyć”.

Neutralni politycznie, nie posiadają żadnych środków militarnych, zaś siłą zakonu jest mądrość. Wiele rządów i organizacji zabiega o doradztwo Preceptorów. Są znani z posiadania technologii i wiedzy niedostępnej nigdzie poza Ordo Libri. Doskonali doradcy i nauczyciele, w zamian za swoje usługi oczekują jedynie udostępnienia części wiedzy, aby mogła być skopiowana i przechowywana na jednym z Okrętów Bibliotecznych.


Zakonnicy najczęściej podróżują samotnie, rzadziej w kilkuosobowych grupach. Każdy zakonnik zobowiązany jest poszukiwać nowej wiedzy i tworów ludzkiego umysłu, dotyczy to również utworów literackich, malarstwa i wszelkich innych dziedzin sztuki. Niemal całe życie Preceptora od momentu przyjęcia święceń upływa w drodze – nieustannej pielgrzymce w poszukiwaniu nowych danych.

Do gromadzenia wiedzy Preceptorzy używają specyficznej technologi opartej o bioobwody, rzadko decydując się na wszczepy stricte cybernetyczne. Dzięki tej regule, zakonowi udało się w znacznym stopniu uniknąć zniszczeń powodowanych przez istotę znaną jako Lij. Biotechnologia używana przez zakonników znacznie przekracza możliwości technologiczne większości planet w galaktyce. Neutralność i nietykalność Preceptorów jest powszechnie szanowana, a napaść na zakonników niemal wszędzie surowo karana.

HistoriaEdytuj

Data powstania zakonu nie jest współcześnie znana. Niektóre źródla wskazują jako miejsce powstania Ordo Salus, układ planetarny w sektorze Tannis, obecnie zrujnowany po Wojnie Trzydniowej. Liczne poszlaki i wskazówki historyczne wskazują iż zakon istnieje już kilka tysięcy lat. Niektóre z plotek głoszą, że zakon wywodzi się ze Starej Ziemi, z okresu przed podróżami kosmicznymi. Niestety brak ścisłych danych dotyczących historii zakonu, zaś Preceptorzy niechętnie udzielają na ten temat informacji. Jak wiele spraw związanych z Ordo Libri, i ta jest owiana mgłą tajemnicy.

KontrowersjeEdytuj

Szerokie stosowanie przez Preceptorów niezrozumiałej dla współczesnych biotechnologii, często kojarzonej z potwornościami Hordy, powoduje że zakonnicy budzą niepokój a czasem nawet wrogość gorzej wykształconych warstw społeczeństw. Często jedynie groźba surowej kary powstrzymuje prostaczków przed napaścią na Preceptora. Plotki i pomówienia mają się nijak do zachowania zakonników, którzy niemal zawsze przestrzegają doktryny neutralności i unikania konfliktów. Otaczające Preceptorów tajemnice nie zwiększają poziomu zaufania opinii publicznej, a szczególne kontrowersje budzi tajemnica otaczająca ostateczne cele i powód powołania zakonu. Wielu oskarża Preceptorów o sprzyjanie Mrocznym Bogom i Hordzie.

Zakon a ArmadaEdytuj

Niemal od początku istnienia Armady, towarzyszy jej przynajmniej jeden z Okrętów Bibliotecznych. Dzięki niekończącej się podróży Armady zakon zyskał doskonałą sposobność do bezpiecznego podróżowania i zbierania danych. Ze swojej strony Preceptorzy zapewniają Armadzie dostęp do swej wiedzy. Szczególnie ściśle współpracują z Sędziami i Dowódcą.

Wykorzystanie Preceptorów w grzeEdytuj

  • Preceptorzy mogą stanowić bazę dla NPC zlecających drużynie zadania poszukiwania zaginionych tomów lub dzieł sztuki, np. wśród ruin planet zdewastowanych przez Hordę
  • Gracze mogą wcielać się w rolę nowicjuszy Zakonu Księgi - poznając z czasem historię i cel istnienia Preceptorów
  • Zakonnicy stanowią doskonałe źródło informacji, niedostępnych nigdzie indziej. Preceptorzy chętnie dzielą się swoją wiedzą - jednak nie za darmo, w zamian oczekując zdobycia równie wartościowych danych
  • Na jednej z planet pogranicza, podczas zamieszek spowodowanych pogłoskami o zbliżającej się Hordzie zaginął zakonnik Ordo Libri. Władze starają się tuszować sprawę, aby nie utracić poparcia politycznego i militarnego niektórych z frakcji przelatującej w pobliżu Armady, która może okazać się jedyną drogą ucieczki wobec inwazji sług Wija. Potajemnie najmują drużynę aby odnalazła Preceptora i ewakuowała go z planety
  • Jeden z Preceptorów podczas prowadzenia badań archeologicznych w tajemniczych ruinach na planecie Sihnon IV ginie bez wieści. Wkrótce po tym zdarzeniu nieliczne placówki na planecie stają się obiektem ataku istot przypominających wysuszone zwłoki. Czy to zakonnik przebudził tajemnicze zło? BG otrzymują zadanie odkrycia źródła ataków i odnalezienia zaginionego archeologa.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.