FANDOM


Podziemna farma

Podziemna farma

Hydroponic 2
Hydroponika (inaczej kultura wodna) – bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych, umożliwiająca produkcję roślinną w sztucznych warunkach na skalę przemysłową. Technologia znana ludziom od tysiącleci. Powszechnie wykorzystywana na stacjach orbitalnych i koloniach przemysłowych, w których ciężko o wytworzenie żyznej gleby. Umożliwia uprawę roślin w ściśle kontrolowanym środowisku, odizolowanym od niesprzyjająch warunków zewnętrznych.

Po katastrofalnej awarii terraformerów na Ash, klimat planety gwałtownie pogorszył się, uniemożliwiając prowadzenie na powierzchni, nawet najbardziej odpornych, zmodyfikowanych genetycznie, upraw. Widmo głodu zajrzało w oczy mieszkańców Ash.

Hydroponic
Wietrząc dobry interes wiele korporacji rozpoczęło programy badawcze, mające na celu znalezienie lekarstwa na problemy wyżywienia populacji zamarzającej planety. Niektóre, jak NuGen, próbowały wyprodukować rośliny odporne na arktyczne warunki pogodowe planety. Inne, jak GreenSeed, prowadziły badania nad rozwojem i optymalizacją podziemnych upraw hydroponicznych.

Obecnie z bezglebowych farm pochodzi około 30% całej żywności spożywanej na Ash, a pionier tej gałęzi gospodarki, czyli GreenSeed, osiąga co roku krociowe zyski z podziemnych upraw - głównie zlokalizowanych wokół źródeł wód geotermalnych położonych w pobliżu GEO-9.

Olbrzymie hale wykute głęboko pod ziemią wypełniają półki zapełnione sadzonkami, rozwijającymi się pod silnym światłem lamp. Energię do ogrzewania i oświetlenia farm pozyskuje się z odwiertów geotermalnych. Produkty niezbędne do uprawy syntetyzuje się w pobliskim GEO-9 i przywozi na miejsce opancerzonymi pociągami, które w drodze powrotnej transportują do miasta gotowe do spożycia rośliny.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.