FANDOM


Keyboard

Jeden z najbardziej znanych freelancerów dziennikarskich na Ash. Niekwestionowany król felietonów w GEO-9.

Postać budząca wielkie kontrowersje. Z jednej strony prowokator i radykał polityczny, walczący przy użyciu wszelkich dostępnych środków. Z drugiej strony dziennikarz fanatycznie oddany prawdzie, który nie posunie się do fałszowania rzeczywistości nawet dla udowodnienia najbardziej szczytnej ideii.

Podobno Jack Spade powiedział o nim kiedyś "Ned Dale to najlepsze i najgorsze co mogło przytrafić się mediom w GEO-9. Dla elit finansowych ten człowiek jest bardziej niebezpieczny niż ładunek termonuklearny w Małym Bariz".

Historia Edytuj

Jak niemal każdego niezależnego dziennikarza śledczego, Dale`a otacza tajemnicza i nieco romantyczna legenda. Historia Neda zawiera niezbędne elementy tragiczne, w stylu 'chłopak poznaje dziewczynę', 'chłopak traci dziewczynę na rzecz bogatszego. Pokrzywdzony przez los wypowiada wojnę systemowi. Bardzo romantyczne, niestety nie do końca zgodne z prawdą.

W dużym skrócie: Ned uwiódł żonę swojego najlepszego przyjaciela - szlachcica z Bariz. Zdradzony małżonek mógł, na podstawie dwustronnej konwencji o rozstrzyganiu sporów pomiędzy obywatelami Ash i Bariz, żądać od Dale`a satyfkacji, z pojedynkiem do śmierci jednego z uczestników włącznie. Ned jako dziecko wychowane w robotniczej dzielnicy, nawet biorąc pod uwagę jego wyszkolenie związane z grą w LGS, byłby bez szans w starciu ze szkolonym od dzieciństwa, zaopatrzonym w najnowsze wspomagacze cybernetyczne oponentem. Szlachcic wybaczył jednak byłemu przyjacielowi, rezygnując z prawa zemsty. Ta decyzja wywołała spore kontrowersje w społeczności szlachty baryjskiej na Ash. Po kilku tygodniach żona wróciła do małżonka, który ponownie wielkodusznie wybaczył jej, jednak znajomość z Nedem Dalem definitywnie się zakończyła.

Od tego wydarzenia Ned, choć początkowo umiarkowany w poglądach politycznych, zaczął mocno radykalizować swoje wypowiedzi, krytykując korporacje i elity finansowe Ash. Plotka głosi, że poczuł się zdradzony przez kochankę, która wolała bogatego i bardziej wpływowego męża, od ubogiego intelektualisty. Urażony wyprowadził się z Victorii - największego miasta planety - oznajmiając, że "ma dość widoku chciwych kapitalistów i nierobów z klas uprzywilejowanych, którzy wiodą hedonistyczny żywot, podczas gdy większość populacji planety żyje w skrajnym ubóstwie." Na miejsce swego dobrowolnego wygnania Ned wybrał GEO-9, pierwotnie największe centrum przemysłowe planety, gdzie jego idee trafiają na podatny grunt wśród byłych robotników, obecnie pozostających bez zatrudnienia.

Aktualnie dziennikarz dalej prowadzi swoją krucjatę przeciwko bogaczom, posługując się głównie słowem pisanym. Choć nieżyczliwi mówią, że ma powiązania z organizacjami oskarżanymi o terroryzm, od członków sekt ekologicznych po jednostki kultu wirtuali. Stosując zasadę "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem", Ned sprzymierzy się z każdym, kto może dołożyć cegiełkę do dzieła zniszczenia systemu korporacyjnego.

Obszar działania Edytuj

Zolnierze na sniegu

Najemnicy Lance Security Inc zaskoczeni przez Dale`a podczas powrotu z pacyfikacji strajkujących pracowników placówki badawczej Infinity

Obecnie, jak głosi plotka, Ned Dale pracuje dla Kanału 16. Sam dziennikarz lubi określać się mianem freelancera, rycerza prawdy, który pisze nie dla wydawców, ale dla czytelników, aby odsłonić fakty i przybliżyć im prawdę o rzeczywistości (i oczywiście o złu jakim są korporacje). Tak czy inaczej, teksty Dale`a wypływają co jakiś czas w tym czy innym miejscu sieci, niemal za każdym razem wywołując ogromne kontrowersje. Nawet zagorzali przeciwnicy dziennikarza przyznają, że poza ogromną ilością wad, posiada niezwykle lekkie pióro i niespotykany talent dziennikarski. W swoich tekstach potrafi przyciągnąć uwagę zarówno czytelnika wykształconego, jak i prostego robotnika. Ned Dale jest znany ze swego niewyparzonego języka, braku respektowania jakichkolwiek norm zachowania - jest głośny, bezczelny i złośliwy. Powszechnie znane są równiez liczne romanse i skandale obyczajowe z jego udziałem.

W swej twórczości zajmuje się głównie tematyką społeczno - gospodarczą, jednak jeśli jego sytuacja finansowa jest trudna, potrafi popełnić każdy tekst. Choćby o sporcie, czy najnowszych trendach w muzyce.

Dale stara się przedstawiać wiernie fakty i choć czasem pozwala sobie na propagandowe popisy, jasno daje do zrozumienia co jest jego opinią, a co opisem stanu faktycznego.

Dale nie ma stałej siedziby, można go złapać przez jeden z niezliczonych adresów mailowych, lub w którymś z barów Ogona, gdzie ma zwyczaj regularnie popijać wieczorami.

Plotki Edytuj

  • Podobno Ned popadł kilka miesięcy temu w ogromne długi hazardowe. Jedna z rodzin Syndykatu pomogła mu wydobyć się z dołka finansowego, lecz od tego czasu dziennikarz jest ich "własnością". Musi pisać to, co mu każą. Wielbiciele talentu Dale'a, znając jego fanatyczne oddanie prawdzie, nie wierzą w te pogłoski.
  • Dale ma niezwykle dobrze poinformowanych współpracowników. Dobry reporter nigdy nie ujawnia swoich źródeł. Plotka głosi że w przypadku Neda jest to tym ważniejsze, że wiele z jego informacji pochodzi od kultystów Nienazwanego. Podobno Ned zaprzedał duszę Obłędowi, a skutki tej transakcji widać z każdym dniem wyraźniej.
  • Dale ostatnio pracuje nad nową serią reportaży. Jak sam twierdzi to "bombowy materiał", podobno w związku z prowadzonym śledztwem dziennikarskim Ned stał się obiektem szczególnego zainteresowania różnych służb specjalnych korporacji, wojska a nawet Syndykatu.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.