FANDOM


Arena

New Hope Arena, największy kompleks LGS na Ash

Low G Soccer (LGS), nazywany często przez fanów Astropiłką, najpopularnieszy sport na wielu rozwiniętych światach.

HistoriaEdytuj

LGS wyewoluowała z różnych sportów zespołowych uprawianych na ziemi. Oględnie mówiąc jest to swoiste połączenie piłki ręcznej z rugby, w zmniejszonej grawitacji. Nieoficjalna nazwa "Astropiłka" wzięła się od Siergieja "Astro" Antonowa, który uważany jest za jej twórcę. Antonow, który przez wiele lat służył jako oficer na dużych transportowcach, wymyślił podstawy gry, która służyła załodze jako rozrywka i pretekst do utrzymywania się w dobrej kondycji. Przez lata LGS było uważane za rozrywkę i sport załóg okrętowych, które stworzyły pierwszą nieoficjalną ligę oraz Federację, której prezesem został Antonow. Po przejściu na emeryturę Siergiej bardzo dużo uczynił dla popularyzacji dyscypliny, która w ciągu jednej dekady stała się najbardziej rozpoznawalną grą zespołową w znanym wszechświecie.

Kilka lat po śmierci Antonowa nazwano jego imieniem pierwszy nowoczesny stadion Astropiłki, otwarty na Ziemi. Po jej zniszczeniu zbudowano nowy stadion im. Siergieja Antonowa na planecie Issa.

ZasadyEdytuj

Boisko do Astropiłki ma następujące wymiary: dł. 40m szer. 20m i wys. 10m. Bramki w postaci okrągłych dziur o średnicy 50 cm umieszczone są na wysokości 4,75m po przeciwnych stronach boiska. Zawodników jest 8 i wszyscy grają w polu (nie ma bramkarza). Obwód piłki to 60 cm, waga ok 0,5 kg (podobna do piłki używanej w szczypiorniaku).

Sport jest bardzo kontaktowy (tym przypomina rugby). Z piłką można biegać i można ją odbijać dowolną częścią ciała. Niedozwolone są uderzenia i kopnięcia przeciwników. Można stosować trzymania i wejścia ciałem. Piłkę można odbijać o wszystkie ściany i rzucać nią w zawodników. Po każdym faulu sędziowie przyznają rzut karny, który jest wykonywany z odległości 15m do pustej dziury, z możliwością odbicia z miejsca. Mecz trwa 4x20 minut, w przypadku remisu sędzia zarządza dogrywkę do tzw. "złotej bramki".

Grawitacja w prostopadłościanie pozwala na wykonywanie długich skoków i efektownych akrobacji, dodatkowo boczne ściany boiska są delikatnie nieregularne i pozwalają na używanie ich w celu odbijania się.

Zawodnicy ubrani są w stroje ochronne i kaski, dodatkowo każdy jest wyposażony w parę specjalnych butów, które pozawalają na przywieranie do podłoża i normalne poruszanie się w niskiej grawitacji. Odpowiednie użycie butów pozwala zawodnikom na bieganie po całej powierzchni boiska. Specjaliści uważają, iż umiejętne ich używanie czyni z gracza prawdziwą gwiazdę.

Sędziów jest 4, w tym jeden główny. Swoje decyzje wspomagają podglądem video.

Zakazane jest używanie cyborgizacji, inżynierii genetycznej, psioniki i dopingu. Każdy zawodnik jest przed meczem sprawdzany, czy nie stosuje zakazanych środków.

Na setkach światów istnieją federacje LGS, gdzie miejcowe druzyny ściearają się ze sobą w sportowej rywalizacji, ku uciesze milionów entuzjastów tego sportu. Dobrym przykładem takiej federacji jest Prime LGS League będąca ligą miasta GEO-9 znajdującego się na zamarzniętej planecie Ash.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.